Darmowa dostawa od 200,00 zł

Komórki satelitarne - tajemnica skutecznego budowania masy. Poznaj ją!

2020-03-13
Kluczem do sukcesu w budowaniu masy mięśni jest m.in. odpowiednia regeneracja. Ona za to jest ściśle związana z komórkami satelitarnymi. Nigdy o nich nie słyszałeś? Chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat? W tym artykule zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze pod kątem treningu informacje. Sprawdź!

Tajemnicza moc ukryta w tkankach

Powszechnie wiadomo, że optymalny wzrost mięśniom zapewniają trzy czynniki:
 • trening oporowy, wywołujący mikrouszkodzenia,
 • odpowiednio zbilansowana dieta uwzględniająca zwiększoną podaż na energię i białko,
 • wystarczający czas na regenerację.
Udawanie, że wypoczynek we właściwej dawce jest mniej ważny niż kolejna porcja treningu to niestety droga donikąd. Takie podejście nie tylko na dłuższą metę nie doprowadzi Cię do wymarzonych efektów, ale może także spowodować poważne problemy zdrowotne.

Zbyt intensywny wysiłek fizyczny bez poświęcenia czasu na odnowę to częsty błąd początkujących bodybuilderów. Tymczasem to właśnie odpoczynek sprawia, że komórki satelitarne mogą wykorzystać składniki odżywcze krążące w krwi, aby dobrze wykonać swoją pracę.

Regeneracja mięśni

To właśnie te komórki macierzyste, zwane satelitarnymi, dbają o powysiłkową odbudowę struktury włókien. Uaktywniają się także podczas kontuzji, włączając się w proces naprawczy. Ich aktywacja może prowadzić do regeneracji lub przerostu komórek mięśnia, czyli do pożądanego przez wielu wzrostu masy. Działanie zgodnie z wytycznymi dot. odnowy po treningu, diety i suplementacji będzie wspierało pracę satelitarnych „budowniczych” ciała.

Gdzie i czym są?

Można je określić jako „uśpiony potencjał”. Dlaczego? Ponieważ jądra komórek satelitarnych uaktywniają się właśnie w sytuacjach uszkodzeń. Jeśli w organizmie zachowany jest stan równowagi, czyli homeostaza, pozostają one nieaktywne. Są niczym jednostki specjalne, które czekają, aż zostanie im przydzielone zadanie. „Pędzą” wtedy na ratunek, aby odbudować naruszone włókna. W sytuacji powysiłkowych mikrouszkodzeń, jakimi są tzw. zakwasy, sprawdzają się w roli ekipy naprawczej. Pomagają mięśniom zasklepić konstrukcję włókien. To także od nich zależy każdy nowy milimetr obwodu Twojego mięśnia.

Ilość zależna od wieku i genetyki

Z pesymistycznych wieści – ilość komórek satelitarnych spada z wiekiem. W bicepsie dwudziesto- i trzydziestolatków wykryto prawie czterokrotnie większą ich ilość niż u osób po 60. roku życia. Co więcej, pula tych wewnętrznych „budowniczych” określona jest przez geny i zdarza się, że nie ma możliwości zwiększenia ich liczebności.

Czy to znaczy, że przy słabych wynikach bodybuildingowych można po prostu się poddać, zrzucając wszystko na genetykę? Niekoniecznie. Warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad swoim planem treningowym, dietą i trybem życia. Wiele zależy także od samej jakości satelitarnych sprzymierzeńców, czyli:
 • wrażliwości na sygnały,
 • dostępności.
Wiedza z zakresu komórek satelitarnych może także pomóc Ci zrozumieć stagnację w procesie budowania masy i tym samym zdjąć ogromny ciężar frustracji z barków. Wielkość mięśnia określona jest ściśle przez dostępne w jego włóknach jądra komórkowe. Maksymalny obwód danej partii mamy w pewnym sensie zakodowany w genach. Choć nie jesteśmy pozbawieni metod wpływu na te struktury.

Jak stymulować komórki satelitarne i wzmocnić regenerację?

Jak już ustaliliśmy, sprawna odnowa jest jednym z głównych czynników warunkujących szybkość i zakres przyrostów mięśni. Najnowsze badania wykazały, że na jej przebieg możemy wpływać na kilka sposobów, dbając o:
 • regularny trening o właściwie dobranym natężeniu,
 • dobry stan zdrowia,
 • odpowiednią dietę,
 • właściwy poziom hormonów,
 • odpoczynek,
 • suplementację.
Po dopasowany plan żywieniowy warto wybrać się do dietetyka. Nie może w nim zabraknąć miejsca na suplementację. Na rynku dostępnych jest kilka produktów, które bardzo pozytywnie wpływają na pracę ukrytych w tkankach komórek satelitarnych.

Leucyna

Substancja ta jest jednym z aminokwasów egzogennych, czyli takich, których ludzki organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie. W czasach większego zapotrzebowania zaleca się przyjmowanie odpowiedniego suplementu BCAA. W sprzyjających warunkach aminokwas ten będzie stymulował kinazę mTOR, pozytywnie wpływając na aktywność komórkową i tym samym regenerację mięśni.

Witaminy z grupy B

Badania wykazały, że przyjmowanie kompleksu witamin, zawierającego w swoim składzie kluczową dla podziałów wewnątrzkomórkowych – B12, przyspieszało naprawę uszkodzeń włókien mięśnia.

Resweratol

Ten silny antyoksydant aktywuje mechanizm regeneracji i wpływa hamująco na katabolizm.

Skuteczna D3

Cholekalcyferol, czyli właśnie witamina D3 niezwykle korzystnie oddziałuje na migrację jąder satelitarnych, zwiększając jej dynamikę.

Postaw na dobrą suplementację i wypoczynek

Włącz powyższe preparaty do swojego planu żywieniowego i obserwuj zmiany. Tym bardziej, jeśli po lekturze tego artykułu martwisz się, że genetyka nie obdarzyła Cię zbyt dużą pulą komórek satelitarnych. Pamiętaj, że wiele zależy nie tyle od ich ilości, ile od ich właściwej pracy. A tę można stymulować:
 • wysiłkiem fizycznym,
 • profesjonalnymi preparatami,
 • profesjonalnymi preparatami,
 • odpoczynkiem.
Co bardzo optymistyczne –  komórki satelitarne mogą zwiększać swoją liczebność dzięki odpowiednio dobranemu treningowi. Dołącz do tego jakościowe suplementy i będziesz mieć pewność, że zrobiłeś wszystko, co w Twojej mocy, aby wydobyć z Twoich „sprzymierzeńców” maksimum potencjału.

Współistniejące choroby

Pamiętaj także, aby wziąć pod uwagę przewlekłe i aktualnie przechodzone choroby. Przykładowo – cukrzyca typu III bardzo utrudnia sprawną regenerację tkanek. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do swojego stanu zdrowia – skonsultuj się z lekarzem. Czasem brak efektów może wskazywać na głębiej tkwiący problem.

A po wspomagające regenerację mięśni preparaty…

… zapraszamy do naszego sklepu. Znajdziesz w nim najwyższej klasy produkty wspierające osiąganie różnych celów treningowych. Proponujemy duży wybór białek, witamin, spalaczy tłuszczu, odżywek i innych artykułów, dzięki którym zyskasz upragnioną sylwetkę i formę. Dbamy o jakość i doskonałe ceny. Przekonaj się!

Polecane

100% Whey Mass - 6000g

100% Whey Mass - 6000g

129,00 zł brutto/1szt.4515 pkt.(21,50 zł / kg brutto)
100% Whey Mass - 1500g

100% Whey Mass - 1500g

49,00 zł brutto/1szt.1715 pkt.(32,67 zł / kg brutto)
BCAA Powder - 500g

BCAA Powder - 500g

54,00 zł brutto/1szt.1890 pkt.(108,00 zł / kg brutto)
100% Soy Protein Isolate - 1000g

100% Soy Protein Isolate - 1000g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(0,06 zł / g brutto)
100% Whey Mass - 3000g

100% Whey Mass - 3000g

74,00 zł brutto/1szt.2590 pkt.(24,67 zł / kg brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel