Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jakie odżywki dla biegaczy?

2020-04-27

Jednym z najważniejszych czynników dla każdego biegacza jest dobór właściwej diety, która przyczyni się do prawidłowego funkcjonowania organizmu podczas intensywnych treningów. Plan żywienia powinien składać się z warzyw i owoców, a także z innych naturalnych produktów. Suplementy sportowe także są doskonałym uzupełnieniem posiłków i dzięki nim każdy biegacz zaobserwuje poprawę swoich wyników. Jeśli chcesz się dowiedzieć, jakie odżywki dla biegaczy są najlepsze, przeczytaj ten artykuł!

Kreatyna - doskonała przed treningiem

Ten suplement jest zwykle przyjmowany w celu zwiększenia siły i wydajności podczas treningów. Wiele badań potwierdziło, że substancja ta powoduje zwiększenie ilości fosforanu kreatyny - jednego z głównych źródeł energii. Niektórzy biegacze obawiają się, że jej przyjmowanie doprowadza do nagłego wzrostu mięśni i późniejszego spowolnienia w dalszych postępach. Jednak biegając dość często, unikniesz tego efektu. Jeśli szukasz wysokiej jakości kreatyny lub innych suplementów wspomagających bieganie, zapoznaj się z ofertą sklepu Blade Supplements.

Węglowodany

Dzięki węglowodanom każdy sportowiec ma odpowiednią ilość energii do działania. Jest to niezwykle szeroka kategoria składników odżywczych. Jednak nie wszystkie węglowodany są takie same. Niektóre z nich mają inną złożoność lub szybkość asymilacji. Dlatego w zależności od Twojego celu, powinieneś wybrać odpowiedni rodzaj odżywki lub przekąski. Musisz także rozważyć sposób, w jaki przyjmiesz te cenne składniki, ponieważ inaczej zadziała napój energetyczny, odmiennie żel, a jeszcze odwrotnie baton. Węglowodany to doskonałe wspomagacze biegania, dzięki którym będziesz miał siłę do wykonywania długich i intensywnych treningów.

Aby uzyskać natychmiastowy efekt wzrostu energii, napoje i żele są najlepszą opcją, ponieważ zawierają głównie węglowodany proste o wysokiej glikemii (dekstroza, glukoza, fruktoza). Jeśli jednak Twoje treningi nie są bardzo intensywne i chcesz jednocześnie zaspokoić swój apetyt, możesz zastosować batony energetyczne. Tego rodzaju produkty znajdziesz w różnych wersjach smakowych. Są one popularnym rozwiązaniem, ponieważ zawierają także właściwości żeli.

Aminokwasy rozgałęzione (BCAA)

BCAA składa się z trzech niezbędnych aminokwasów, których organizm sam nie jest w stanie wyprodukować. Te substancje to leucyna, izoleucyna i walina. Znajdują się one w produktach bogatych w białko (mięso, ryby, nabiał, strączki, orzechy). Im więcej BCAA jest obecnych w tkance mięśniowej, tym bardziej przyczynią się one do produkcji energii, spowalniając w ten sposób rozpad komórek mięśniowych i zapobiegając utracie mięśni. Suplementacja BCAA daje możliwość poprawy wydajności wytrzymałościowej. Jest dodatkowym źródłem energii dla organizmu, a także zmienia postrzeganie zmęczenia.

Niezależnie od tego, czy jesteś biegaczem wytrzymałościowym, czy preferujesz treningi o wysokiej intensywności, Twoje ciało wymaga dużej ilości energii - tym bardziej, jeśli jesteś na diecie redukcyjnej. Jednak nawet przy zmniejszaniu kalorii poziomy białka muszą pozostać wysokie. W tym celu możesz włączyć suplementację BCAA do swojej przed- i potreningowej diety. Są one dostępne w postaci tabletek lub proszku, a wybór formy zależy wyłącznie od Twoich osobistych preferencji. Drugi rodzaj występuje w wielu smakach i można go dodawać do napojów izotonicznych, wody lub jedzenia.

Białko serwatkowe

Jeden ze składników odżywczych, który jest najszybciej wchłaniany przez organizm, ponieważ mięśnie potrzebują go, aby poradzić sobie z nadmiernym wysiłkiem, takim jak bieganie. Zawodowy sportowiec powinien spożywać około 2 gramów białka na każdy kilogram swojego ciała, by zachować odpowiedni balans energetyczny, który pozwoli mu uzyskać lepszą wydajność podczas treningu. Korzyści wynikające ze spożywania suplementów białkowych są zróżnicowane, ale głównie pomagają one utrzymać mięśnie w dobrej kondycji. Należy je przyjmować przed i po wysiłku. Białko serwatkowe jest najczęściej stosowane w postaci koktajlu (proszek rozpuszczony w mleku lub wodzie), ale można je również dodawać do żywności (na przykład płatków owsianych).

Białko serwatkowe występuje w trzech formach:

  • koncentrat - zwykle smakuje lepiej niż inne rodzaje, jednak zawiera laktozę,
  • izolat - ma zwiększoną ilość białka, ale nie jest tak kompletny pod względem odżywczym, jak koncentrat,
  • hydrolizat - zawiera białka, które są już częściowo rozbite, co zwiększa szybkość wchłaniania.

To, jaki rodzaj produktu wybierzesz, zależy od Twoich preferencji. Białko serwatkowe nie jest zalecane dla osób uczulonych na mleko.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak ważne są odżywki dla biegaczy. Jeśli planujesz rozpocząć treningi tej dyscypliny sportowej, koniecznie odwiedź sklep Blade Supplements. W ofercie znajdziesz wysokiej jakości suplementy dla biegaczy i sportowców, które kupisz w konkurencyjnej cenie i z szybką dostawą.

Polecane

BCAA Powder - 500g

BCAA Powder - 500g

54,00 zł brutto/1szt.1890 pkt.(108,00 zł / kg brutto)
100% Creatine Powder - 500g

100% Creatine Powder - 500g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(118,00 zł / kg brutto)
Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
BCAA Powder - 500g

BCAA Powder - 500g

54,00 zł brutto/1szt.1890 pkt.(108,00 zł / kg brutto)
BCAA Powder - 500g

BCAA Powder - 500g

54,00 zł brutto/1szt.1890 pkt.(108,00 zł / kg brutto)
Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel