Darmowa dostawa od 200,00 zł

Koncentrat białka serwatkowego – niezbędne informacje

2020-06-29
Koncentrat białka serwatkowego – niezbędne informacje

Bez nich zbudowanie dużych mięśni i osiągnięcie atrakcyjnej sylwetki jest bardzo trudne. Chodzi oczywiście o odżywki. Nawet intensywny i regularny trening nie byłby wystarczający. Dlaczego? Bo muskuły do wzrostu potrzebują olbrzymiej ilości aminokwasów. Tak duża podaż z pożywienia jest praktycznie niemożliwa. Dlatego wielu adeptów siłowni stawia na białka serwatkowe. Dziś sprawdzamy, czym jest koncentrat WPC i jaka jest różnica między nim a izolatem. Zachęcamy do lektury, zanim zdecydujesz się na zakup odpowiedniego suplementu.

Białko z serwatki

Najbardziej popularnym źródłem aminokwasów jest serwatka, czyli pochodna mleka, którą uzyskuje się podczas wytwarzania serów lub jogurtów. Jest to płyn, który pozostaje przy produkcji nabiału jako swoisty produkt uboczny. Stanowi on źródło pełnowartościowych protein, czyli zawierających wszystkie potrzebne dla kulturysty aminokwasy. Odpowiednia filtracja pozwala oczyścić ciecz ze zbędnych składników jak np. laktoza, a następnie uzyskać proszek pełen wyselekcjonowanych wartości odżywczych.

WPI a WPC, czyli różnice w białkach serwatkowych

Stawiając na odżywki proteinowe, musisz dokonać wyboru ich postaci. Decydować możesz między dwoma typami. WPC, czyli koncentrat białka serwatkowego oraz WPI określany mianem izolatu. Dziś przybliżamy ten pierwszy. Jest on bardziej kaloryczny, o nieco mniejszej zawartości protein, a większej węglowodanów i tłuszczów. Izolat to niemal czyste białko. Jego stężenie wynosi nawet 95%, co oznacza, że obecność pozostałych wartości odżywczych jest śladowa. Właśnie dlatego WPI ma dużo mniej kalorii. Zazwyczaj jest to poziom ok. 90 kcal/porcję. WPC wyróżnia proporcja 80% białka (stąd często można spotkać się z oznaczeniem WPC 80) oraz 20% węglowodanów i tłuszczów, co przekłada się na 130 kcal/porcję. Koncentrat jest zatem bardziej energetyczny.

Różnice żywieniowe. Kiedy sięgnąć po białko WPC?

Odmienności w składzie przekładają się zatem na inne działanie, a tym samym odżywki mają różne przeznaczenie. Proteiny są budulcem suchej masy mięśniowej. Ich spożywanie we właściwej ilości przyczynia się do rozwijania samej muskulatury. Sięgając po WPI, łatwiej będzie Ci wypracować atrakcyjną rzeźbę, ale nie zwiększysz zbytnio swojej wagi. Dlatego koncentrat białka serwatkowego, który wzbogacony jest dodatkowo o inne wartości odżywcze, nadaje się np. dla osób, które są szczupłe, dopiero zaczynają przygodę ze sportami siłowymi i zamierzają nie tylko poprawić muskulaturę, ale również nabrać masy ogólnej (nie tylko suchej mięśniowej). Oczywiście jest on przeznaczony także dla doświadczonych i rozbudowanych adeptów siłowni, którzy marzą o jeszcze większych przyrostach.

Ujmując rzecz kolokwialnie, należy stwierdzić, że WPC pomoże Ci przestać być chudym, zmężnieć, podczas gdy izolat poprawi jedynie muskuły. Reasumując, jeśli zamierzasz nabrać wagi i rozwinąć mięśnie sięgnij po białka koncentratowe. Kiedy zależy Ci jedynie na poprawie muskulatury bez przesadnego nabierania kilogramów lub jesteś na redukcji i chcesz zdobyć rzeźbę, wybierz WPI.

Czy warto stosować koncentrat białka serwatkowego?

Jeżeli masz jasno określony cel zbudowania masy i regularnie ćwiczysz to oczywiście, że suplementacja białkiem WPC będzie korzystna i dobrze jest sięgnąć po taką odżywkę. Nawet wyciskanie olbrzymich ciężarów na siłowni nie przyniesie oczekiwanych przyrostów. Mięśnie rosną bowiem od połączenia treningu z podażą aminokwasów, a masa wzrasta przy odpowiednim bilansie kalorycznym. Możesz być niemal pewny, że tak dużej ilości potrzebnych wartości odżywczych nie dostarczysz jedynie z pożywienia, nawet jeśli masz tzw. wilczy apetyt. Bardzo trudno jest tyle jeść, a do tego zachować jeszcze ochotę i siłę na trening. Koncentrat białka pomoże Ci zapewnić właściwą podaż i uzupełnić braki z diety.

Dawkowanie

Ilość przyjmowanych suplementów zawsze jest kwestią indywidualną, która zależy od wielu czynników, np. wagi ciała, rodzaju i stopnia intensywności ćwiczeń, ale też tego, co i ile się je. Są one przecież uzupełnieniem nawyków żywieniowych. Dlatego ciężko podać zalecaną dawkę. Często osoby budujące masę stosują 20-30 g dwa lub trzy razy dziennie.

Podsumowanie

Warto sobie pomóc w treningu siłowym. Sama aktywność nie wystarczy, by notować oczekiwane efekty. Białka serwatkowe WPC 80 przeznaczone są dla osób, które zamierzają zwiększyć ogólną masę, nie tylko tę suchą. Ułatwiają budowanie mięśni i przybieranie na wadze. Wybierz nasze koncentraty proteinowe, które są chętnie kupowane.

Polecane

WPC - 700g

WPC - 700g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(0,08 zł / g brutto)
WPC - 700g

WPC - 700g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(0,08 zł / g brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel