Jakie białko dla sportowców?
Odpowiednio dobrane odżywki potrafią przyspieszyć efekty treningowe. Ich stosowanie sprawdza się zarówno w przypadku profesjonalistów, jak i amatorów, którzy ćwiczą jedynie dla poprawy swojego wyglądu. Osoby, którym zależy na rozbudowie mięśni, powinny sięgnąć po suplementację protein, czyli głównego budulca muskułów. Które produkty warto wybrać? Na jakie białko dla sportowców postawić?
Za co odpowiada białko w organizmie?
Są to wartości odżywcze niezbędne do życia. Białko jest ważne nie tylko dla sportowców. Główną jego funkcją jest budowanie tkanki mięśniowej i umożliwianie kurczenia się muskułów, co warunkuje wykonywanie ruchów. Na tym jednak nie kończy się rola aminokwasów zawartych w proteinach. Tworzą one również skład enzymów i hormonów oraz pomagają w transporcie substancji do komórek.
Dla osób aktywnych fizycznie najważniejsze jest jednak, że białka budują mięśnie. Oznacza to, że bez podaży właściwej ich ilości, niemożliwe jest uzyskanie zarówno pięknej sylwetki, jak i siły.
Rodzaje białek dla sportowców
Pytanie o to, jakie może być białko, sprowadza się do dwóch kwestii: jego pochodzenia oraz stężenia w danej odżywce. Suplementy proteinowe mogą być wytworzone z serwatki, kazeiny, albuminy z jaj kurzych oraz z niektórych roślin np. z ryżu lub grochu czy innych gatunków strączkowych. Te ostatnie przeznaczone są dla wegan niestosujących produktów odzwierzęcych. Wykazują one najniższy stopień wchłanialności ze względu na brak wszystkich aminokwasów egzogennych. Z tego powodu osoby sięgające po nie, powinny wprowadzić do diety artykuły zbożowe, które uzupełnią te braki i sprawią, że białko z odżywki będzie w pełni przyswajalne.
Zdecydowanie najlepszą skuteczność mają wyroby na bazie serwatki. To one są najlepszym wsparciem w procesie kształtowania mięśni. Suplementy serwatkowe dostępne są w trzech rodzajach:
- izolat,
- koncentrat,
- hydrolizat.
Wszystkie różnią się między sobą procentową zawartością protein i przeznaczeniem. Pytanie o to, jakie jest najlepsze białko dla sportowców lub amatorskich miłośników siłowni, musi być poprzedzone ustaleniem dokładnego celu treningowego. Jedni pragną znacznie zwiększyć masę, budować potężną muskulaturę niczym ta, którą można podziwiać u kulturystów. Inni zamierzają z kolei poprawić mięśnie, wyrzeźbić je bez nadmiernego nabierania na wadze, czyli zyskać tzw. suchą masę mięśniową. Są też tacy, którzy odchudzają się i ich celem jest redukcja nadwagi i jednocześnie zadbanie o to, by nie stracić na sile. Określ zatem, co chcesz osiągnąć, żeby dobrze dobrać odżywkę.
Suche mięśnie – wybierz izolat
Jeśli jesteś na redukcji lub chcesz poprawić jedynie swoje mięśnie i siłę bez przesadnego zwiększania swoich obwodów, to wybierz izolat. Idealnie sprawdzi się on, kiedy pracujesz nad rzeźbą. Wynika to ze składu. Jest to odżywka, w której węglowodany i tłuszcze występują jedynie w śladowych ilościach. Stężenie białka w izolacie wynosi aż 95%. Dzięki temu zażywanie nawet dużej ilości tego suplementu nie przyczyni się do tycia, ale pomoże w rozbudowaniu samej tkanki mięśniowej.
Jesteś chudy i chcesz to zmienić? Postaw na koncentrat
Budowanie masy wymaga podaży nie tylko aminokwasów, ale także węglowodanów i tłuszczów. Odżywka białkowa w formie koncentratu jest dobrym wyborem dla osób, które chcą nie tylko poprawić mięśnie, ale przede wszystkim przybrać na wadze – stać się po prostu większymi. Zawartość protein w takich preparatach wynosi ok. 80%.
Na podtrzymanie sylwetki
Trzecim rodzajem białka dla sportowców jest hydrolizat. Jest to jeszcze bardziej sucha forma protein od izolatu. Taką suplementację powinny stosować osoby, które mają już zbudowaną sylwetkę, są zadowolone ze swojej wagi i zamierzają podtrzymać to, jak wyglądają. Hydrolizat może zawierać nawet 100% białka, więc wspiera on jedynie właściwe odżywienie mięśni. O ile izolat ma w swoim składzie nieco węglowodanów i dzięki temu pomaga w zwiększaniu objętości mięśni, to hydrolizat jest od tego, by podtrzymać kondycję już zbudowanych muskułów.
Kto powinien korzystać z odżywek białkowych?
Odżywki pełnią funkcję wspomagaczy. Ich zadaniem jest uzupełnianie niedoborów. Po izolat, koncentrat czy hydrolizat białka powinny sięgać przede wszystkim osoby aktywne fizycznie. Suplementacja jest wymagana wtedy, kiedy nie jest się w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania na daną wartość odżywczą z pożywienia. W przypadku osób trenujących na masę może to wynikać np. ze zbyt dużej wartości kalorycznej posiłków. Tak obfite dania po prostu ciężko jest zjeść.
Ćwiczący na rzeźbę mogą z kolei mieć problem z właściwą podażą protein w jedzeniu ze względu na ryzyko przyswojenia również zbyt dużej ilości węglowodanów, które przyczyniają się do okładania tłuszczu. Sięgnięcie wtedy po suche białko pozwoli na spożywanie mniejszych porcji i uniknięcie niepożądanego tycia.
Suplementacja nie jest niezbędna. Nie każdy musi z niej korzystać. Jeśli trenujesz tylko dla lepszej kondycji, zdrowia, poprawienia siły czy zabawy, nie masz potrzeby, by sięgać po dodatkowe preparaty. Samym treningiem i dietą osiągniesz swój cel. Odżywki zalecane są tym, którzy zamierzają wyraźnie zmienić swoją sylwetkę lub podtrzymać już wypracowane efekty. Dlatego najczęściej używa się sformułowania białko dla sportowców. Chodzi nie tylko o profesjonalistów, ale o wszystkie osoby, które poza relaksem na siłowni chcą również wypracować wymarzoną sylwetkę wymagającą ciężkiego i regularnego treningu.
Jaka jest odpowiednia ilość białka dla sportowców?
Tak, jak wybór właściwego rodzaju odżywki powinien być podyktowany celem treningowym, tak określenie ilości jej podaży również musi uwzględniać ten czynnik. Dla osób chcących zwiększyć obwód swoich mięśni zaleca się dostarczać 1,4-2 g protein na kilogram masy ciała. Jeśli ambicją jest jedynie poprawa muskułów, powinna to być ta mniejsza wartość. Ci, co ćwiczą z zamiarem znacznego nabrania wagi, mogą obliczyć podaż na 2 g. Należy pamiętać, że jest to całkowita ilość białka, a nie tylko ta dostarczana z odżywki. Konieczne jest zatem oszacowanie, ile aminokwasów przyswaja się w posiłkach i sprawdzenie, ile ich brakuje do uzyskania określonego wcześniej dobowego zapotrzebowania. Braki uzupełnia się właśnie suplementami. Przyjmujesz zatem taką ilość odżywki, która pozwoli Ci wyrównać niedobór z pożywienia.
Osoby będące na redukcji mogą ustalić podaż do 2,5 g białka na kilogram ciała. Podczas odchudzania ważne jest bowiem, by spalić jak najwięcej tkanki tłuszczowej, a zachować mięśniową. Dlatego wskazane jest, żeby dostarczać większą ilość protein.
Podsumowanie
Odżywki to łatwy sposób na zapewnienie organizmowi właściwej podaży wartości odżywczych w zależności od obranego celu treningowego. Ważne jednak, żeby dobrze wybrać ich rodzaj. Wszystkie białkowe suplementy dla sportowców można nabyć w naszym sklepie. W katalogu odpowiedni preparat dla siebie znajdą zarówno osoby pracujące nad masą, jak i zrzucające jej nadmiar. Sprawdź sam!