Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jaka przedtreningówka przed bieganiem?

2020-05-08

Dbanie o kondycję i smukłą sylwetkę stało się bardzo popularne, co można zaobserwować zarówno w parkach, jak i na osiedlowych bieżniach. Aktywność wytrzymałościowa jest niezwykle wymagająca. To właśnie z tego powodu wiele osób poddaje się już po kilku treningach, nie radząc sobie z ograniczeniami swojego organizmu. Głównie z myślą o nich powstały tzw. przedtreningówki dla biegaczy, które zwiększają możliwości fizyczne. Możesz je znaleźć w naszym sklepie internetowym. Zastanawiasz się, jak one działają i co powinno znajdować się w ich składzie? Wyjaśniamy – Sprawdź!

Dlaczego tak ciężko jest rozpocząć aktywność fizyczną?

Bieganie to rodzaj ćwiczenia, które jest niezwykle wymagające. Stanowi ono wyzwanie zarówno wydolnościowe, jak i sprawnościowe (siła i wytrzymałość mięśni). Wiele osób wskazuje także na blokady psychiczne. Zastałe stawy i ścięgna trudno jest rozruszać. Dotyczy to szczególnie tych, którzy mają nadwagę. Dodatkowe kilogramy to większe obciążenie dla układu kostno-stawowego. Pierwsze treningi wiążą się zatem z walką z własnymi słabościami – stwarzają konieczność oswojenia się z dyskomfortem wynikającym z trudności w oddychaniu (słaba kondycja) i bólem zmęczonych mięśni. Te niepożądane odczucia pojawiają się nawet w przypadku etapowego wkraczania w sportowy tryb życia i stopniowego wyznaczania sobie celów treningowych.

Budowanie formy to długotrwały proces. Najczęściej zatem potrzeba czasu, by dojść do stanu, w którym uprawianie biegania przestanie zaburzać homeostazę, czyli równowagę zachowaną w organizmie. Przedtreningówka dla biegaczy pomaga przetrwać ten ciężki okres. Jak to możliwe? 

Wsparcie przed wysiłkiem - dla początkujących

Suplementy diety, które przeznaczone są do zażywania przed ćwiczeniami, mają za zadanie zwiększyć możliwości wytrzymałościowe, a w pewnym sensie również i siłowe. Preparaty działają chwilowo, przyczyniając się do wzrostu formy, by trening był bardziej efektywny i jednocześnie mniej męczący. Stosowanie takich odżywek ma zatem pośredni wpływ na proces kształtowania wydolności i sprawności. Dzięki nim łatwiej jest wykonywać ćwiczenia, a przede wszystkim wytrwać w swoich planach.

W przypadku osób dopiero zaczynających przygodę ze sportem chodzi o to, by wymagające treningi nie były wycieńczające, organizm szybciej się regenerował, a zakwasy nie dokuczały. Trudy biegania są znacznie mniejsze, co poprawia także kondycję psychiczną i pozwala podtrzymać motywację. Nie można zaprzeczyć temu, że przemęczenie najczęściej pozbawia chęci do dalszego działania, dlatego przedtreningówka dla biegaczy często pomaga w zachowaniu regularności.

Niezwykle istotny jest jednak wybór odpowiedniego specyfiku. Początkujący nie powinni sięgać po suplementy o intensywnym oddziaływaniu. Chodzi bowiem o to, by stopniowo przygotowywać organizm do dodatkowej stymulacji, a także obserwować jego reakcje. Zbyt silny środek mógłby zaburzyć prawidłową pracę serca. Najlepsze są preparaty, w których składzie znajduje się tylko jedna substancja aktywna, a stężenie związków pomocniczych np. kofeiny nie jest zbyt wysokie. Amator rozpoczynający treningi biegowe potrzebuje wsparcia, a nie wprowadzenia swojego organizmu na maksymalne obroty pracy.

Potężna dawka paliwa - dla doświadczonych biegaczy

Zupełnie innej stymulacji potrzebują osoby, które ćwiczą już od wielu lat. Budowanie formy polega na stałym zwiększaniu stopnia trudności treningów. Mięśnie przyzwyczajają się bowiem do danego wysiłku, przez co z czasem przestają się rozwijać. Ciągłe powtarzanie tego samego programu prowadzi do zastoju, a nawet spadku możliwości. Dlatego trzeba stosować zasadę zmiennej aktywności oraz progresować intensywność. Może to polegać zarówno na wyznaczaniu sobie dłuższych dystansów, jak i pozostaniu przy tej samej trasie, ale pokonywaniu jej w szybszym tempie.

Regularne podnoszenie poprzeczki często wymaga dodatkowej stymulacji. Żeby wspiąć się na wyższy poziom wytrzymałości, siły i wydolności, trzeba bowiem pokonać swoje ograniczenia i włożyć większy wysiłek niż pozwala na to obecna kondycja. Właśnie wtedy przydatna okazuje się przedtreningówka dla biegaczy z dużym doświadczeniem. 

W przeciwieństwie do suplementu diety przeznaczonego dla amatorów może ona zawierać w swoim składzie więcej niż jedną substancję aktywną, a także wyższe stężenie poszczególnych związków. Preparat taki powinien być istną „bombą” dodatkowej energii, która zapewni odpowiednią ilość paliwa do wyjątkowo trudnego wysiłku pozwalającego na stawianie sobie kolejnych wyzwań.

Co powinna zawierać przedtreningówka dla biegaczy?

Inny skład powinien mieć środek dla początkujących, a odmienny dla osób doświadczonych. W tym pierwszym przypadku suplement ma za zadanie łagodnie:

  • pobudzić i zwiększyć motywację;
  • dodać energii, chwilowo poprawić wydolność;
  • zapobiec nadmiernemu zmęczeniu;
  • uchronić przed zakwasami i przyspieszyć proces regeneracji.

Dlatego dobrze, jeśli w przedtreningówce dla początkujących biegaczy znajdzie się kofeina (w ilości ok. 70-80 mg na porcję), jedna substancja aktywna, jabłczan kreatyny dodający olbrzymie pokłady energii, L-arginyna i magnez. Związki te usprawnią pracę mięśni oraz zapobiegną ich skurczom. Kolejny ważny składnik to L-tyrozyna redukująca poczucie zmęczenia i działająca antykatabolicznie, dzięki czemu ogranicza ryzyko powstawania zakwasów. Istotne są także witaminy – E, C oraz z grupy B, które usprawniając funkcjonowanie układu nerwowego, polepszą nastrój i zwiększą motywację.

Niemal tak samo, tylko w znacznie intensywniejszym stopniu powinien działać suplement dla długodystansowców z doświadczeniem. Dlatego stężenie poszczególnych składników musi być nawet kilkanaście razy większe. Skład może zawierać kilka substancji aktywnych, a także być wzbogacony o dodatkowe minerały i pobudzacze jak np. tauryna czy guarana. Przykładowe różnice stężeń poszczególnych związków wyglądają następująco (podane na porcję):

związek wersja dla początkujących wersja dla doświadczonych
kofeina 70-80 mg ponad 1300 mg
jabłczan kreatyny 1500 mg  ok. 20000 mg
L-arginina 2000 mg ponad 13300 mg
L-tyrozyna 250 mg ponad 3300 mg

Podsumowanie

Na rynku dostępnych jest wiele odżywek przedtreningowych, które pomagają w progresowaniu programów ćwiczeń i utrzymaniu regularnej aktywności. Należy je tylko odpowiednio dobrać do swojego zapotrzebowania. W naszym sklepie z łatwością znajdziesz produkt, który będzie odpowiadał Twoim potrzebom. Jeżeli nie wiesz, jaki wybrać – napisz lub zadzwoń. Pracownicy chętnie doradzą właściwe rozwiązanie!

Polecane

Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
BLADE 2.0 - 200g

BLADE 2.0 - 200g

49,00 zł brutto/1szt.1715 pkt.(245,00 zł / kg brutto)
Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel