Jaka kreatyna dla biegaczy?
Uprawianie sportu to niemal zawsze wyzwanie. Doskonale rozumieją to zarówno osoby początkujące, którym zmiana dotychczasowego trybu życia zazwyczaj nie przychodzi z lekkością, a pierwsze treningi są niezwykle męczące, jak i te doświadczone napotykające na okresy zastoju. Mimo notowania pierwotnych sukcesów i progresu, w końcu nadchodzi faza regresu. Mięśnie i organizm przyzwyczają się bowiem do ruchu i obciążenia. Wtedy trudno o efektywną stymulację i dalszy rozwój.
Na szczęście można liczyć na pomocne działanie suplementów diety. Jak sprawdza się kreatyna dla biegacza? Czy warto ją stosować? Na jakie wsparcie może liczyć Twoja wydolność? W naszym katalogu znajdziesz skuteczne preparaty. Sprawdź ofertę i postaw na dodatkowe bodźce w treningu, a tymczasem zapoznaj się z najważniejszymi faktami, które pomogą Ci zrozumieć, co tracisz, jeśli nie korzystasz z odżywek.
Kreatyna do biegania - co to jest?
Wiele osób już na samo hasło suplementy reaguje obronnie. Bardzo często amatorom kojarzą się one ze sztucznymi i niebezpiecznymi preparatami, które mogą wywołać w organizmie więcej szkody, niż pożytku. Najczęściej wynika to z niewiedzy lub mylenia tej grupy produktów z nielegalnymi sterydami, które w istocie mogą być szkodliwe. W rzeczywistości jednak suplementacja jest zgodna z prawem i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, jeśli stosuje się ją rozsądnie. W przypadku trzymania się sugerowanych dawek nie pojawiają się efekty uboczne. Czy kreatyna dla biegaczy jest zatem bezpieczna? Zdecydowanie tak. Dlaczego? Przede wszystkim jest to naturalna substancja.
Jest ona produkowana samoczynnie przez organizm, a także występuje w żywności, głównie w mięsie wieprzowym, wołowym, drobiu oraz rybach. Jest to tzw. kwas β-metyloguanidynooctowy składający się z trzech aminokwasów. Są nimi metionina, arginina, glicyna. To właśnie one pobudzają produkcję kreatyny, która aż w 98% występuje w mięśniach. Właśnie dlatego jej wysokie stężenie jest takie istotne dla sportowców. To od niej w dużym stopniu zależy bowiem sprawność muskułów oraz ścięgien, a tym samym ich siła i wytrzymałość.
Dostarczanie w posiłkach
Produkcja w organizmie nie jest wystarczająca, by zagwarantować możliwość trenowania na najwyższych obrotach. W artykułach żywnościowych występuje kwas β-metyloguanidynooctowy, ale dostarczenie pięciu jego gramów wymaga skonsumowania ok. kilograma mięsa. Dlatego właśnie warto korzystać z suplementów diety, które dostarczają ten ważny składnik i poprawiają sprawność sportową.
Czego można się spodziewać po suplementacji kreatyną?
Substancja ta dzięki łączeniu się z innymi enzymami tworzy niezwykle istotną dla sportowca fosfokreatynę. Dlaczego jest to tak ważne? Jest to bowiem zapas łatwo dostępnej energii, która warunkuje syntezę białek mięśniowych. Dzięki temu, ujmując rzecz w skrócie, nawet wyjątkowo intensywny wysiłek fizyczny nie przyczynia się do rozpadu tkanek mięśni, a co więcej, stymuluje do zwiększenia ich objętości.
Kwas β-metyloguanidynooctowy pomaga zatem budować suchą masę mięśniową, zwiększa muskuły bez przyrostu tkanki tłuszczowej. Właśnie dlatego kreatyna jest dobra dla biegaczy. Nie chodzi tu o ambicje, jakie stawiają sobie kulturyści, by zbudować wielkie nogi. Nie ulega jednak wątpliwości, że muskulatura kończyn dolnych korzystnie wpływa na wyniki biegowe. Co więcej, amortyzuje ona wstrząsy, stanowiąc swoiste zabezpieczenie stawów i ścięgien, zmniejszając przy tym ryzyko odniesienia kontuzji oraz redukując ból zmęczenia, jaki często odczuwany jest po ćwiczeniach.
Wysoki poziom tego kwasu znacznie zwiększa wytrzymałość mięśniową. Dzięki temu można odbywać bardziej wymagające treningi, co sprzyja szybszemu notowaniu postępów i stawaniu się coraz lepszym. Na tym jednak nie kończą się jej zalety. Sięgając po nią, nie tylko zyskasz więcej siły, a Twoje możliwości fizyczne wzrosną, ale również będziesz się mniej męczył i szybciej regenerował. Przy suplementacji kreatyną zdobywasz zatem wsparcie organizmu do wytężonej pracy, co pozwoli na coraz wyższe zawieszanie poprzeczki i jej przeskakiwanie, ale także pomoc w okresie powysiłkowym i dodatkową stymulację do rozrostu mięśni.
Korzyści te docenią nowicjusze z trudem udający się na pierwsze sesje ćwiczeniowe, jak i doświadczeni biegacze chcący poprawić swoje osiągi. Czy zatem warto stosować takie preparaty? Tak. Należy jednak pamiętać, by wybrać odpowiedni produkt, ustalić odpowiednie zażywanie oraz przyjmować suplement we właściwym czasie.
Rodzaje kreatyny - który z nich sprawdzi się do biegania?
Zanim zdecydujesz się na suplementację, musisz dobrze poznać ofertę. Na rynku dostępnych jest wiele rozmaitych form kwasu β-metyloguanidynooctowego. Istnieją teorie o wyższości niektórych z nich nad innymi. Jednak nie brakuje też zdań, że wszystkie dają takie same efekty. W rzeczywistości każda z nich ma nieco inne właściwości. Najbardziej popularną, najtańszą i jednocześnie najlepiej sprawdzającą się w przypadku biegaczy jest kreatyna stanowiąca tzw. monohydrat. Ma ona najprostszą postać, dlatego jest dobrze przyswajalna. Z tego powodu warto postawić właśnie na nią. Korzystnie oddziałuje także jabłczan. To monohydrat wzbogacony o kwas jabłkowy, który lepiej się przyswaja. Takie preparaty znajdziesz na naszej stronie.
Możesz spotkać się także z innymi typami tej substancji. Występuje ona również jako:
- cytrynian;
- chelat magnezowy;
- azotan;
- chlorowodorek.
Są to nowsze odmiany, które działają bardzo podobnie, a różnią się głównie czasem potrzebnym na przyswojenie i rozpoczęcie działania. Monohydrat jest zdecydowanie najlepiej poznaną formą, a przypisywany mu brak efektów ubocznych oraz skuteczność są pewne i potwierdzone badaniami. Dlatego wydaje się on najsensowniejszym wyborem.
Kreatyna dla biegaczy długodystansowych
Monohydrat idealnie sprawdzi się w przypadku osób, których treningi wiążą się z pokonywaniem tras długodystansowych. Stanowi on mieszaninę kreatyny z cząsteczkami wody. Zanim zatem kwas zostanie przyswojony przez organizm, musi się rozpuścić. Wymaga to czasu, przez co suplement jest wolniej uwalniany i wchłaniany. Dlatego w przypadku pokonywania długich tras wiążących się z kilkugodzinnym wysiłkiem będzie to idealna forma wsparcia.
Jeśli biegasz sprintersko lub interwałowo, możesz postawić na szybciej przyswajalne suplementy. Zainteresuj się wtedy jabłczanem lub cytrynianem.
Jak dawkować kreatynę?
Ilość przyjmowanej substancji zależna jest od rodzaju uprawianego sportu. Przy wysiłku siłowym wskazana jest większa podaż, przy wytrzymałościowym nieco mniejsza. W przypadku biegania długodystansowego dobrze sprawdza się zasada zażywania 0,03 g na 1 kg masy ciała, czyli zazwyczaj ok. 2,5 g - 3 g. Sprinterzy powinni stawiać na większe dawki, gdyż wykorzystują inne włókna mięśniowe. Bezpiecznie mogą oni dostarczać nawet do 8 g.
Kiedy należy suplementować?
Zdania bywają podzielone. Jednak zdecydowana większość osób twierdzi, że o wiele lepsze efekty osiągnie biegacz przyjmujący kreatynę po treningu, a nie przed. Ku temu założeniu skłaniają się również trenerzy i naukowcy, powołując się na prowadzone badania. Często takie opinie wywołują kontrowersje wśród sportowców. Z czego wynikają wątpliwości? Głównie z mylnego utożsamiania kwasu β-metyloguanidynooctowego z popularnymi przedtreningówkami.
Zadaniem tych drugich jest działanie krótkotrwałe. Mają one chwilowo zwiększyć możliwości organizmu, jego siłę i wydolność, by móc odbyć efektywniejszy trening, korzystać z bardziej wymagającego obciążenia, mieć więcej energii np. na sparing, szybciej się ruszać itp. Dzięki tym suplementom tymczasowa poprawa sprawności pozwala dostarczyć mięśniom lepszy bodziec stymulujący. Celem jest szybsze czynienie postępów. Z kolei kreatyna przed bieganiem to nie najlepszy pomysł, bo działa ona zupełnie inaczej, w sposób długofalowy.
Jej zażywanie dąży do stałego zwiększenia jej poziomu w organizmie, co przekłada się również na ciągle podnoszone (a nie chwilowo jak w przypadku przedtreningówki) możliwości siłowe i wytrzymałościowe oraz stworzenie warunków sprzyjających rozwijaniu się muskulatury. Monohydrat kwasu β-metyloguanidynooctowego jest długo przyswajalny i przyczynia się do retencji wody. Dlatego jego suplementowanie przed wysiłkiem nie jest wskazane. Użytkownicy potwierdzają, że pojawia się wtedy uczucie ociężałości. Przyjęcie kreatyny po treningu sprawia, że zostaje ona uwalniana w trakcie regeneracji, co przyspiesza ten proces, a przed kolejnymi ćwiczeniami zyskuje się świeżość i lekkość.
Podsumowanie
Regularny trening nastawiony na osiągnięcie imponującej wytrzymałości wymaga wspierania organizmu odpowiednimi substancjami pełniącymi funkcję odżywek. Suplementacji kreatyną potrzebują zarówno biegacze długodystansowi, jak i sprinterzy. Jest ona bezpieczna, nie ma efektów ubocznych, chyba że za taki uznamy zwiększenie wagi związane z przyrostem masy mięśniowej. Nie obawiaj się jednak tego. Mocna muskulatura pomoże Ci osiągać lepsze wyniki. Sprawdź ofertę naszego sklepu i wybierz odpowiedni produkt dla siebie.