Darmowa dostawa od 200,00 zł

Jabłczan cytruliny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne, opinie

2020-11-16
Jabłczan cytruliny – dawkowanie, efekty, skutki uboczne, opinie

Pompa mięśniowa to zjawisko, o którym głośno mówi się w wielu siłowniach. Polega ono na stworzeniu w organizmie właściwych warunków umożliwiających odbycie wydajnego treningu oraz pozwalających na rozwijanie mięśni. Sprawdź, czym jest jabłczan cytruliny pomagający w jej osiągnięciu. Jakie efekty daje jego zażywanie? Zobacz zalecane dawkowanie i ewentualne skutki uboczne.

Co to jest jabłczan cytruliny?

Nazwa ta odnosi się do konkretnego suplementu diety, a nie związku. Jest to gotowy produkt przeznaczony do spożywania przez sportowców. Składa się on z niezwykle cennego aminokwasu, jakim jest cytrulina oraz zjonizowanej postaci kwasu jabłkowego naturalnie występującego w owocach. Połączenie takie sprawia, że substancja jest łatwiej przyswajana i szybciej działa. Co więcej, kwas ten poprawia zdolności energetyczne.

Aminokwas stanowiący główny składnik odżywki nie ma charakteru anabolicznego, nie odpowiada bezpośrednio za budowę tkanki mięśniowej, jednak odgrywa ważną rolę w tym procesie. Jest to związek niebiałkowy, czyli niebiorący udziału w syntezie protein, za to pełniący znaczącą funkcję w cyklu mocznikowym. Jego zadaniem jest neutralizowanie szkodliwego amoniaku, którego nadmierne stężenie we krwi prowadzi do słabnięcia, a w skrajnych przypadkach nawet wiotczenia mięśni.

Jabłczan cytruliny – występowanie

Oczywiście L-cytrulina, czyli podstawowy związek wykorzystywany do produkcji sportowych suplementów tego typu, występuje naturalnie w pożywieniu. Jej głównym źródłem jest arbuz. W owocu tym jest jej tak dużo, że to właśnie od niego zawdzięcza ona swoją nazwę (łac. citrullus = arbuz). Ponadto jej występowanie notuje się też w:

 • ogórkach;
 • dyniach;
 • melonach;
 • kabaczkach;
 • kiwano;
 • ciemnej czekoladzie;
 • orzechach włoskich;
 • migdałach;
 • wątrobie.

Kwas jabłkowy, a zatem druga składowa jabłczanu cytruliny, jak sama nazwa wskazuje, jest obecny w jabłkach, ale też w rabarbarze.

Jabłczan cytruliny - właściwości i działanie

Pierwszą korzyść, jaką niesie dla sportowca jabłczan cytruliny, już poznałeś. Ma ona charakter antyoksydacyjny. Jej zadaniem jest oczyszczanie organizmu z niebezpiecznego amoniaku. Stanowi to ochronę mięśni przed słabnięciem. Na tym jednak nie kończy się działanie tego suplementu. Zdecydowanie byłby to niewystarczający powód, by sięgać po preparat.

Właściwości jabłczanu cytruliny ściśle wiążą się z funkcją, jaką pełni arginina, czyli aminokwas białkowy odpowiadający za wydzielanie tlenku azotu. Wysokie stężenie tego związku jest bardzo ważne w przypadku osób trenujących siłowo. Jego zadaniem jest bowiem rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzięki temu tworzą się świetne warunki do odżywiania mięśni, do których mogą płynąć olbrzymie ilości pozostałych aminokwasów, minerałów oraz witamin. Właśnie to zjawisko określa się mianem pompy mięśniowej, sprzyjającej zarówno wykonywaniu wydajnych ćwiczeń, jak i rozbudowywaniu muskułów.

Skoro to arginina rozpoczyna ten proces, to jaką funkcje pełni jabłczan cytruliny? Bardzo ważną, choć można ją określić jako pośrednią. Aminokwas ten bezpośrednio nie uruchamia pompy mięśniowej, ale warunkuje jej zaistnienie. Sama arginina nie wystarczy. W dużej części jest ona syntezowana w wątrobie, dlatego do np. bicepsów czy tricepsów trafiają jedynie jej śladowe ilości, co sprawia, że nie wydziela się odpowiednio dużo tlenku azotu. Cytrulina wiąże się z argininą, co przeciwdziała jej filtrowaniu przez wątrobę i zapewnia jej wykorzystanie podczas aktywności siłowej.

Suplement umożliwia zatem stworzenie w organizmie warunków sprzyjających odżywieniu włókien mięśniowych, a tym samym rozbudowie muskulatury oraz wykonywaniu efektywnych treningów.

Efekty zażywania jabłczanu cytruliny

Wiesz już, jak działa ten aminokwas. Dowiedziałeś się, że transportuje on argininę, co przekłada się na wywołanie tzw. pompy mięśniowej. Jakie są tego efekty? Najważniejsze jest oczywiście optymalne dotlenienie muskułów i dostarczenie do nich składników stymulujących ich wzrost. Zyskujesz zatem lepszą wytrzymałość, możliwość odbycia intensywniejszej sesji treningowej i zapewniasz warunki do rozbudowy sylwetki.

Regularnie suplementowany jabłczan cytruliny pozwoli szybciej notować postępy w zakresie zdobywania siły. Bardzo istotnym efektem, który z pewnością docenisz bez względu na to, czy jesteś początkującym, czy też doświadczonym adeptem siłowni, jest przyspieszenie procesu regeneracji, a także zmniejszenie znużenia podczas odbywania sesji z ciężarami. Odżywka zredukuje również ryzyko występowania zakwasów.

Jeśli zdecydujesz się na przyjmowanie tego aminokwasu, zyskasz nie tylko pod względem sportowym. Wysokie stężenie cytruliny poprawia ogólny stan zdrowia i wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Możesz liczyć na:

 • zachowanie właściwych proporcji kwasowo-zasadowych;
 • wyższe stężenie minerałów i witamin we krwi – cytrulina przeciwdziała ich wypłukiwaniu;
 • usprawnione krążenie krwi, lepszą pracę serca.

Jabłczan cytruliny - dawkowanie

W przypadku każdej odżywki niezwykle istotne jest rozsądne dawkowanie. Niedobór ważnych substancji jest niekorzystny, nierzadko wręcz niebezpieczny, ale zagrożeniem jest również ich nadmiar. Tak samo jest przy suplementacji jabłczanu cytruliny. Sposób dawkowania najlepiej ustalić z trenerem lub dietetykiem. Zalecana dobowa ilość mieści się w przedziale 4-8 g. Niektórzy twierdzą, że może to być nawet 15 g. Dokładne wartości zależą od Twojej wagi, rodzaju treningu, diety i wielu innych zmiennych. Nigdy nie eksperymentuj, zdaj się na poradę profesjonalisty.

Jabłczan cytruliny - skutki uboczne

Odżywka ta nie jest dla każdego. Choć nie wykazano skutków ubocznych ze strony układu pokarmowego, to mogą się one pojawić, jeżeli masz kłopoty z ciśnieniem lub potencją i przyjmujesz medykamenty. Zgłoś się do lekarza i zapytaj, czy możesz zażywać cytrulinę. Przyczyni się ona do wzmożonej produkcji tlenku azotu, co z kolei wiąże się z obniżeniem ciśnienia krwi. Jeśli cierpisz na niedociśnienie, specjalista może wykluczyć suplementację. Jeżeli masz hipertensję, być może otrzymasz zalecenia wstrzymania przyjmowania leków na nią.

Podsumowanie

W sportach siłowych niezwykle ważne jest nie tylko utrzymywanie właściwej diety i regularne trenowanie, ale też zapewnianie organizmowi podaży odpowiednich substancji umożliwiających wytwarzanie warunków sprzyjających rozbudowie mięśni. Jednym z nich jest cytrulina, którą w postaci jabłczanu kupisz w naszym sklepie (https://blade-supplements.com/). Wejdź na stronę i wybierz odpowiedni dla siebie suplement.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel