Darmowa dostawa od 200,00 zł

Izolat białka serwatkowego – niezbędne informacje

2020-06-29
Izolat białka serwatkowego – niezbędne informacje

Budowanie sylwetki to proces, który wymaga zarówno odbywania regularnego i intensywnego treningu siłowego, jak i zapewniania odpowiedniej podaży kalorycznej, w tym przede wszystkim właściwej ilości aminokwasów. Często jest ona tak duża, że jej dostarczenie z pożywieniem staje się niemożliwe. Dlatego warto sięgać po odżywki. W tym przypadku sprawdzi się białko serwatkowe w formie izolatu, czyli tzw. WPI. Czym jest i jak powstaje? Sprawdź.

Izolat białka serwatki – skąd się bierze?

Podobnie jak we wszystkich proteinowych artykułach spożywczych np. w batonach dla sportowców, tak i w odżywce serwatkowej główna wartość odżywcza pochodzi z mleka, a dokładnie z płynu, który pozostaje z niego w procesie produkcji serów.

Odbywa się to przez mikrofiltrację krzyżową, którą można przyrównać do oczyszczania. Dzięki temu uzyskuje się niemal same proteiny, których stężenie wynosi aż 95%. Otrzymana ciecz ma bardzo niską zawartość węglowodanów i tłuszczów. Właśnie ona nazywa się serwatką, z której przygotowuje się odżywki. Jest to wysokiej jakości białko zawierające wszystkie aminokwasy potrzebne do rozwoju mięśni, które wykazują łatwą przyswajalność. Dlatego jest to dobry suplementem diety dla osób marzących o rozbudowaniu swojej muskulatury.

WPI, czyli czym dokładnie jest izolat?

Jest to jedna z form serwatkowej odżywki białkowej. Często bywa mylona z koncentratem, który znacznie różni się od WPI. Chodzi przede wszystkim o inną zawartość protein, a tym samym znaczenie w żywieniu. Izolat poddawany jest specjalnym procesom (wspomnianym powyżej), których celem jest zwiększenie stężenia białka i zmniejszenie ilości pozostałych wartości odżywczych. Skład koncentratu tworzy ok 80% protein i 20% węglowodanów i tłuszczów, podczas gdy w izolacie te pierwsze sięgają nawet 95% zawartości. To podstawowa różnica, która wpływa na przeznaczenie poszczególnych produktów. WPI pomocny jest przy innym treningu i oczekiwanych jego rezultatach niż koncentrat.

Zalety postaci izolatowej

Niska zawartość węglowodanów i tłuszczów sprawia, że izolat białka serwatkowego jest bardzo dobrze przyswajalny. Jego całkowita wchłanialność wynosi maksymalnie do godziny po spożyciu. Oznacza to, że równie szybko działa, a zatem przyspiesza proces budowania tkanki mięśniowej. Kolejnym atutem tej formy proteinowych suplementów jest skład niemalże wolny od laktozy. Dzięki temu po substancje takie mogą sięgać nawet osoby, które cierpią na uczulenie na ten cukier. Białko WPI zawiera wszystkie dziewięć aminokwasów egzogennych, w tym cysteinę i leucytynę, główne budulce muskulatury.

Dla kogo przeznaczony jest izolat serwatkowy?

Proteiny są podstawowymi mikroelementami rozwijającymi muskuły. Nie znaczy to jednak, że można zażywać dowolną ich postać. Dobór odpowiedniego rodzaju odżywki musi uwzględniać cel treningowy. Izolaty białkowe, które mają jedynie śladową ilość węglowodanów i tłuszczów, idealnie sprawdzą się w przypadku osób ćwiczących z zamiarem zbudowania tzw. suchej tkanki mięśniowej i poprawienia siły. Tego typu aktywność nie jest nastawiona na znaczne zwiększenie obwodów i wagi ciała, a jedynie na rzeźbienie muskulatury. Białko WPI jest także dobre na cyklu redukcyjnym. Chroni mięśnie przed nadmiernym spaleniem w wyniku odchudzania. Dzięki temu łatwiej jest zrzucić zbędne kilogramy, nie tracąc przy tym siły, a dodatkowo zyskując atrakcyjną rzeźbę.

Oczywiście po tę formę proteinowych suplementów mogą sięgać również osoby bardzo szczupłe, które rozpoczęły przygodę z siłownią, żeby zwiększyć mięśnie, ale również ogólnie przytyć, nabrać wagi. Warto jednak pamiętać, że izolat niemalże pozbawiony tłuszczów i węglowodanów pomaga jedynie w rozwoju muskulatury, nie spełni zatem wszystkich oczekiwań. W takich przypadkach lepiej zda egzamin koncentrat wspierający budowę nie tylko suchej masy.

Białko serwatkowe w izolacie – dawkowanie

Ilość przyjmowanej odżywki powinna być dostosowana do celów treningowych. W przypadku zamiaru zwiększenia tkanki mięśniowej zaleca się podaż 2-3 g białka na każdy kilogram ciała w ciągu doby. Jeśli zatem waży się 70 kg, można spożywać 140-210 g. Pamiętaj, że chodzi zapotrzebowanie Twojego organizmu na proteiny ogólnie, a nie sam proszek. Ten ma być uzupełnieniem Twojej diety. Dla trenujących na redukcji są to dużo mniejsze dawki. Powinny być one dostosowane do intensywności ćwiczeń. Najlepiej skorzystać z dokładnej porady specjalisty.

Jaki izolat białka serwetkowego wybrać? Czyli podsumowanie

Żeby zbudować piękną muskulaturę, musisz nie tylko pracować na siłowni, ale również dbać o właściwą podaż wartości odżywczych, a szczególnie białka, które jest głównym budulcem mięśni. Dostarczenie odpowiednio wysokiej jego ilości z pożywienia jest dość trudne. Oznaczałoby to konieczność częstego jedzenia obfitych posiłków, co nawet przy wyjątkowo rozbudzonym apetycie nie byłoby łatwe do wykonania. Dodatkowo wiązałoby się to nie tylko ze spożywaniem białka, ale również dużej ilości węglowodanów i tłuszczów, co mogłoby prowadzić do nadwagi i odkładania się tkanki tłuszczowej. A skoro chodzisz na siłownię, to raczej nie taki jest Twój cel.

Dlatego powstały odżywki. Białko serwatkowe WPI pozwala w prosty sposób pokryć zapotrzebowanie na aminokwasy. Występuje ono niemalże w czystej postaci, dlatego pomaga budować mięśnie, nie powodując ich pokrywania się tłuszczem. Odwiedź naszą stronę i wybierz jeden z izolatów, a zaczniesz szybciej notować wymarzone efekty. Znajdzie różne wersje smakowe. Możesz postawić także na produkt sojowy, jeśli jesteś weganinem.

Polecane

100% Soy Protein Isolate - 1000g

100% Soy Protein Isolate - 1000g

59,00 zł brutto/1szt.2065 pkt.(0,06 zł / g brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel