Darmowa dostawa od 200,00 zł

Cytrulina czy przedtreningówka?

2020-06-15
Cytrulina czy przedtreningówka?

Suplementacja staje się coraz bardziej popularna. Po odżywki chętnie sięgają już nie tylko profesjonalni sportowcy, ale również ci, którzy ćwiczą amatorsko celem poprawienia swojej sylwetki oraz możliwości organizmu. Olbrzymim zainteresowaniem cieszą się produkty, których zadaniem jest zwiększenie możliwości siłowych i wytrzymałościowych, by móc szybciej notować efekty.

W naszym katalogu znajdziesz skuteczne substancje pomagające w walce o wymarzoną muskulaturę. Sprawdź ofertę i postaw na sprawdzone wsparcie. Co jest lepsze? Cytrulina czy przedtreningówka? Na czym polega tzw. pompa mięśniowa? Zachęcamy do lektury tekstu, z którego dowiesz się, jak zbudować imponującą siłę.

Czym jest jabłczan cytruliny?

Jest to aminokwas o niebiałkowym charakterze wykazujący wiele korzystnego oddziaływania na organizm. Substancja znajduje szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i branży sportowej. Na pytanie postawione w tytule artykułu, należy odpowiedzieć, że najlepiej wybrać przedtreningówkę wzbogaconą o cytrulinę, w której dodatkowo znajduje się witamina B6. Zyskasz wtedy nie tylko zastrzyk dodatkowej energii zwiększającej możliwości treningowe i pozwalające na wykonanie intensywniejszej sesji ćwiczeniowej, ale również uruchomisz zjawisko pompy mięśniowej. Dzięki niemu szybciej osiągniesz efekty i zbudujesz odpowiednią muskulaturę.

Arginina nie wystarcza

Jednym z bardziej znanych aminokwasów występujących w odżywkach przeznaczonych do stymulacji przed wysiłkiem jest arginina. W kulturystyce odgrywa ona bardzo ważną rolę. Przyczynia się bowiem do wytwarzania tlenku azotu, czyli związku niezbędnego do rozszerzania naczyń krwionośnych. Zaistnienie tego procesu jest bardzo istotne w kontekście budowy masy mięśniowej. Dlaczego? Gwarantuje sprawny przepływ wszystkich substancji odżywczych, które docierają do muskułów i odpowiadają za ich rozwój. Właśnie ten etap to tzw. pompa mięśniowa. Dzięki argininie mięśnie są w stanie reagować na bodziec dostarczany w trakcie ćwiczeń siłowych.

Problem polega w tym, że sama obecność w suplemencie tego aminokwasu nie wystarczy. Choć jest on niezbędny do budowy sylwetki i poprawy swoich możliwości, to jego właściwości ograniczają działanie. Większość bowiem suplementowanej argininy trafia do wątroby, gdzie następuje jej rozkład. W efekcie jedynie nieliczna jej ilość dociera do mięśni, co sprawia, że zjawisko pompy mięśniowej nie zachodzi.

W tym momencie pojawia się jabłczan cytruliny, który łącząc się z argininą, przeciwdziała jej filtrowaniu w wątrobie, zwiększa jej poziom i ilość, jaka trafia do muskułów. Dzięki temu tlenek azotu wytwarza się w odpowiednim stężeniu i gwarantuje zaistnienie idealnych warunków do transportu związków budujących mięśnie.

Cytrulina - pozostałe działanie

Udrożnienie światła naczyń krwionośnych to nie jedyna korzyść wynikająca z zażywania cytruliny. Odżywka, w której składzie znajduje się ten aminokwas z argininą, a także krwiotwórcza i uruchamiająca proces przemiany białka witamina B6, to ożywcza bomba uruchamiająca wiele istotnych procesów. Jednym z nich jest synteza białek. Dzięki temu wnikają one w tkanki mięśniowe, powodując ich rozrost. Jest to także niezbędna czynność warunkująca regenerację po intensywnym wysiłku. Cytrulina pozwala też zachować właściwą równowagę kwasowo-zasadową. To bardzo istotne i pożądane przed treningiem działanie. Stan taki zmniejsza bowiem zmęczenie, dzięki czemu można dłużej i intensywniej ćwiczyć.

Aminokwas ten chroni także organizm przed stratami ważnych minerałów biorących udział w budowaniu sylwetki. Jednym z nich jest sód odpowiadający m.in. za przenoszenie tłuszczów do mitochondriów, czyli miejsca, w którym przerabiane są one na energię. Dzięki jabłczanowi cytruliny łatwiej będzie zachować także właściwe stężenie potasu i magnezu, czyli substancji regulujących elektrostatyczne właściwości mięśni oraz ich prawidłowe funkcjonowanie. Jednocześnie organizm zyskuje skuteczne wsparcie w odprowadzaniu szkodliwego amoniaku.

Zalety suplementowania

Korzyści płynące ze spożywania przedtreningowej odżywki z cytruliną mają różne podłoże. Można je podzielić na dwie grupy:

 • sportowe;
 • medyczne.

Wśród tych pierwszych należy wymienić:

 • lepsze dotlenienie mięśni i dostarczenie do nich substancji odpowiedzialnych za ich wzrost;
 • szybsze zdobywanie siły i wytrzymałości;
 • skrócenie czasu potrzebnego na zanotowanie pożądanych efektów;
 • zmniejszenie uczucia zmęczenia podczas wysiłku;
 • zminimalizowanie ryzyka wystąpienia zakwasów;
 • usprawniony proces regeneracji.

Z kolei wśród zdrowotnych zalet są:

 • oczyszczanie organizmu z toksycznego amoniaku;
 • usprawnienie krążenia, pomoc w walce z zaburzeniami erekcji oraz chorób niedokrwiennych;
 • utrzymanie właściwego poziomu niektórych minerałów;
 • zapewnienie odpowiedniej równowagi kwasowo-zasadowej.

Podsumowanie

Sam trening siłowy nie zapewni oczekiwanych efektów w postaci przyrostu tkanki mięśniowej. Żeby mogła się ona rozwijać, do muskułów musi dotrzeć odpowiednia ilość substancji stymulujących jej wzrost. Jednak nawet racjonalne odżywianie nie wystarczy. Większość potrzebnych aminokwasów rozpadnie się bowiem w wątrobie i zostaną one wydalone.

Dlatego warto sięgnąć po jabłczan cytruliny, który zwiększa poziom argininy, uruchamia produkcję tlenku azotu, a tym samym przyczynia się do tzw. pompy mięśniowej. Odpowiednie odżywienie muskułów zapewni zwiększenie ich objętości. Sprawdź naszą ofertę, w której znajdziesz boostery NO z cytruliną i postaw na skuteczną suplementację.

Polecane

Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
BLADE 2.0 - 200g

BLADE 2.0 - 200g

49,00 zł brutto/1szt.1715 pkt.(245,00 zł / kg brutto)
Preworkout BLADE - 500g

Preworkout BLADE - 500g

69,00 zł brutto/1szt.2415 pkt.(138,00 zł / kg brutto)
pixelpixelpixelpixelpixelpixel