Darmowa dostawa od 200,00 zł

Buzdyganek naziemny (tribulus terrestris) - niezbędne informacje i korzyści z jego stosowania

2020-03-13

Słynny tribulus terrestris (buzdyganek naziemny) to gatunek rośliny z rodziny parolistowatych. Jego niezwykłe właściwości są znane i wykorzystywane od tysięcy lat. Dziś po suplementy z jego ekstraktem coraz chętniej sięgają świadomie trenujący sportowcy. Jakie działanie ma ta cudowna roślina? Kto z jej stosowania skorzysta najbardziej? Na te oraz inne pytania odpowiadamy poniżej. Sprawdź!

Co to właściwie jest?

Cieszącego się świetną sławą tribulusa terrestrisa zbiera się wyłącznie raz w roku. Cały sekret tego ziela tkwi w obficie występujących w nim saponinach steroidowych. Działają one podobnie do sterydów. Buzdyganka naziemnego zalicza się do tych ziół, które korzystanie wpływają na wiele procesów w ciele. Dlatego wymienia się go obok innych adaptogenów, czyli roślin wzmacniających odpowiedź organizmu na stres fizyczny i psychiczny.

BUZDYGANEK NAZIEMNY - Efekty stosowania

W ludowej medycynie Indii roślina ta była głównie stosowana w celu podniesienia poziomu libido i potencji. Jak się później okazało, było to trafne wykorzystanie właściwości tribulusa terrestrisa, jednak nie wyczerpywało jego potencjału.


Udowodniono, że buzdyganek naziemny aktywnie wpływa na układ hormonalny człowieka. Wspomniane wyżej saponiny sterydowe łączą się z cholesterolem we krwi, tworząc związki naśladujące testosteron i właśnie głównie temu zawdzięczamy jego działanie. Przeważająca większość sięgających po buzdyganka naziemnego osób, wybiera go ze względu na właściwości:

 • przyspieszania wzrostu masy mięśniowej,
 • wyrównywania poziomu testosteronu,
 • wspierania zdolności wysiłkowych,
 • pobudzające i redukujące zmęczenie,
 • spalania tkanki tłuszczowej,
 • przyspieszania regeneracji po treningu,
 • regulowania ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.


Zdecydowanie więcej wiadomo o jego wpływie na regulację gospodarki hormonalnej u mężczyzn niż u kobiet. Mówi się jednak także, że tribulus terrestris dobrze działa na żeński układ wydzielania wewnętrznego. Szczególnie u pań aktywnych fizycznie.

Dla kogo?

Na stosowaniu suplementów z wyciągiem z buzdyganka naziemnego skorzysta każdy mężczyzna po 30. roku życia, prowadzący bardzo intensywny tryb życia. Do tej grupy zaliczyć można, zarówno panów, którzy ciężko trenują, jak i takich, których codzienny rozkład dnia pozostawia „bez tchu”. Oczywiście granica wieku jest umowna, a każdy jest indywidualnym przypadkiem. Wiele zależy od trybu życia, diety i genetycznych predyspozycji.


Takie czynniki jak brak lub niewystarczająca ilość snu, źle zbilansowane żywienie, nadmiarowy stres, deficyty w zakresie regeneracji po treningu mogą spowodować znaczne obniżenie poziomu testosteronu. Hormon ten w organizmie mężczyzny odpowiada za wzrost:

 • masy mięśniowej,
 • wydolności,
 • ogólnej witalności.

Badania dowiodły również, że saponiny zwarte w tribulus terrestris pozytywnie wpływają na żywotność plemników i skład nasienia. A jeśli Twoim problemem jest wzrost poziomu DHT we krwi, buzdyganek naziemny powinien pomóc w jego regulacji. Podsumowując, po suplement sięgaj, gdy:

 • jesteś po trzydziestce, trenujesz i masz problem z niepełną regeneracją po wysiłku,
 • łysiejesz lub zaczynają się u siebie schorzenia prostaty (zbyt wysoki poziom DHT),
 • szukasz naturalnego afrodyzjaku i sposobu na potencję,
 • wchodzisz w okres andropauzy.

Ostatni podpunkt dotyczy szczególnie panów, którzy nie przepadają za aktywnością fizyczną. Opinie specjalistów są natomiast jednoznaczne w kontekście 20-latków. Przyjmowanie saponin w przypadku tej grupy wiekowej nie przyniesie pożądanego efektu. Młodzi mężczyźni na niski poziom testosteronu nie mogą narzekać.

Tribulus terrestris - dawkowanie

Każdy suplement ma inne stężenie substancji aktywnych i będzie wymagał innego dawkowania. Zanim zaczniesz stosować preparat, zapoznaj się z ulotką.

Skutki uboczne

Wyniki badań pozwalają na optymizm. Do tej pory ustalono, że stosowanie buzdyganka naziemnego jest wolne od poważnych skutków ubocznych. Jednak dużo zależy od składu konkretnego preparatu i jego przeznaczenia. Niektóre z produktów mogą zawierać substancję czynną, na którą np. jest się nieświadomie uczulonym. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania.

Buzdyganek naziemny - gdzie kupić?

Szukając dla siebie suplementu z tribulus terrestris, miej pewność, że wybierasz sklep godny zaufania. Regularne przyjmowanie specyfiku z niezweryfikowanego źródła wiąże się z dużym ryzykiem dla zdrowia. Po sprawdzone produkty zapraszamy do naszego sklepu, gdzie doskonała jakość i korzystna cena idą w parze. Sprawdź!

pixelpixelpixelpixelpixelpixel